Kişilerde görülen 6 ölümcül ruh hastalığı

1. Wendigo Hastalığı

Wendigo Hastalığı

Wendigo hastalığı insan etine duyulan istektir. Bu hastalığa Algonquian kültüründe olan Wendigo isimli yamyam canavarın ismi verilmiştir. Bu hastalar, insan eti yemek için inanılmaz istek duyarlar. Aslında uzmanlar bu ruh hastalığının yetiştirilen kültür ile alakalı olduğu görüşündeler. Tedavi edilebilir bir yamyamlık hastalığıdır.

2. Şizoid Kişilik Bozukluğu

Şizoid Kişilik Bozukluğu

Yaşam boyu sosyal geri çekilme ile karakterize bir bozukluktur. genç erişkinlikte toplumsal ilişkilerden kopma ve duygularda küntlük görülür. çevreden egzantrik, izole, yalnız, ilişkilerden uzak, içe dönük, sınırlı, soğuk, sessiz insanlar olarak tanınırlar.

Genel populasyonda % 7,5 oranında görülür. erkeklerde daha sıktır. 

3. Sinestezi Hastalığı(Bence hastalık değil yetenektir)

Sinestezi Hastalığı(Bence hastalık değil yetenektir)

Sinestezi tanım olarak da bir duyunun başka bir duyuyu algılaması şeklinde açıklanabilir.Sinestezik hastalarda beyin duyduğu sesleri zihinde görsele çeviriyor,gördüğü şeyleri ise seslere dönüştürerek algılanmasını sağlıyor.Kısaca seslerin koklandığı,şekillerin tadıldığı ve renklerin duyulduğu bir mekanizmadan söz edebiliriz.

4. Capgras Yanılgısı

Capgras Yanılgısı

Bu hastalıkta hasta etrafında olan insanların başka insanlar ile değiştirildiğine inanır. Aslında hastanın tüm yakınları değişmiştir ve onların çok benzerleri hayatına girmiştir. Ağır şizofreni vakalarında sıklıkla görülür. Fakat, kafa travmaları ile de ortaya çıkabilir.

5. Diyojen Sendromu

Diyojen Sendromu

Genelde yaşlı insanlarda sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Hasta, paranoya ve ilişki kurmada olan zorluklar nedeni ile toplumdan kendini soyutlar. Evinde çöp toplamaya ve pek çok hayvan ile yaşamaya başlar. Tedavisi vardır.

6. Pika Sendromu

Pika Sendromu

Pika sendromu, yenilmeyecek şeyleri yeme isteğidir. Bu hastalar, çim, taş, sabun, metaller gibi yenilemeyecek pek çok şeyi yerler. Uzmanlar son yıllarda yaptıkları araştırmalarda aslında bu hastalığın ruh hastalığı değil vücutta olan mineral eksikliği ile ortaya çıktığına inanıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları