Çok düşünmekte ne gibi bir sorun olabilir diye aklınızdan geçmiş olabilir ama bazı insanlarda çok düşünmek bir alışkanlık haline gelmiş durumda ve bu da ister istemez günlük hayatlarını etkileyebiliyor. Çok Düşünmek, uykusuz gecelere, yetersiz hissetmeye ve gereksiz derecede strese sebep olabiliyor. Düşündüğünüz konu alelade bir konu olsa bile maalesef bazen düşünmekten kaçamıyorsunuz.

1. Çok düşünmek size açılmamış kapıları açmaz

Çok düşünmek size açılmamış kapıları açmaz

Çok düşünmenin sizlere bilmediğiniz bir şeyleri göstermeyeceğini, yeni fikirlere gebe olmadığını bilmeniz gerekiyor. Fazlaca düşünmek, verimli düşünmek anlamına gelmiyor. Aksine, fazlaca düşünmek, strese sebep olduğundan, bildiğiniz konularda da kendinizi yetersiz hissetmenizle sonuçlanabiliyor.

2. Vereceğiniz kararların bir son olmayacağının farkına varın

Vereceğiniz kararların bir son olmayacağının farkına varın

Çok düşünmek doğru karar vermeniz gerektiğini düşündüğünüz anlarda, yani en savunmasız anlarınızda, ışık hızıyla başınızda belirebiliyor. “Dünyanın sonu değil ya.” klişesini tam da burada yapacağım. Evet, çünkü gerçekten vereceğiniz kararlar dünyanın sonunu getirmeyecek, bir kitle imha silahının kırmızı düğmesine basmadığınız sürece. Eğer bunun farkına varırsanız, bu yalnızca fazla düşünmenizi engellemeyecek, kendinizle de daha barışık olmanızı sağlayacaktır.

“Fazla düşünmek, var olmayan problemleri yaratma sanatıdır.”

3. Boş zamanlarınızı doldurun, ama düşünerek değil!

Boş zamanlarınızı doldurun, ama düşünerek değil!

Kendinize katabileceğiniz onca şey varken, durup da saatlerce çıkmaz sokaklarda gezmeyin, düşünün tabii ki ama eğer yolunuz bir yere çıkıyorsa.

4. Olaylara şüpheci yaklaşın, araştırın

Olaylara şüpheci yaklaşın, araştırın

Bazı şeylerin doğruluğundan yüzde yüz emin olmadan bunlara kesin bir doğruymuşçasına inanmanız, sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu da sonraki karar verme aşamalarında sizin aşırı düşünmenize sebep olabilir. Çünkü bir kere diliniz yanmıştır. Kendinizi bir şeye körü körüne inandırmayın, araştırın, sorgulayın.

5. Tecrübe edindikçe daha verimli düşünmeye başlayacaksınız.

Tecrübe edindikçe daha verimli düşünmeye başlayacaksınız.

Tecrübeler sayesinde hayatımız bir duvar gibi inşa ediliyor. Bu yüzden, harekete geçmekten korkmayın. Doğru ya da yanlış, iyi ya da kötü bir şekilde sonuçlanacak eylemler, sizi siz yapan kilit noktalar olacak. Yalnızca kendi problemlerinizle değil, çevrenizdeki insanların problemleri ile de ilgilenirseniz, sonucu sizi pek de bağlamayan ama tüm basamaklarını yakından takip edebildiğiniz eylemler de tecrübe olarak hanenize yazılacak. Kısacası, mükemmel olmak zorunda değilsiniz, sadece yaşayın ve kendinize bir şeyler katın.

6. 10 dakika yazarak, stresinizden uzaklaşmayı deneyin.

10 dakika yazarak, stresinizden uzaklaşmayı deneyin.

Bu madde aslında kendinizle oynayabileceğiniz ufak bir oyun hakkında. Bir kağıda, yalnızca 10 dakika boyunca, sizi strese sokan, mutsuz eden, gerilmenize sebep olan, endişelendiğiniz şeyleri yazın. Sonra onu buruşturup atın. Bunu yapma sebebiniz ise aklınızda dolaşan tüm o düşünceleri somutlaştırmak. Soyut olan düşünceler sanki sonsuzmuş gibi geliyor ama öyle değiller. Sadece siz onlara gereğinden fazla alan ayırıyorsunuz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları